Skutki drastycznej diety

O negatywnych skutkach drastycznych diet mówi się nie od dziś. Mimo to ludzie sięgają po szybkie, lecz bardzo ryzykowne rozwiązania, których ceną może być zdrowie, a w skrajnych przypadkach nawet życie. Rozdrażnienie czy ciągłe osłabienie to tylko kropla w morzu tego, co może spotkać osoby wybierające drakońskie metody odchudzania. Jadłospis, który składa się tylko z jednego składnika odżywczego, np. białka od razu powinien wzbudzić podejrzenia. Gdzie jest wtedy miejsce na inne, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania elementy zdrowej diety? Duże niedobory podstawowych substancji odżywczych doprowadzają do przypadłości i chorób, z którymi trudno potem się uporać. Poniżej przeczytasz o trzech częstych skutkach drastycznych diet.

Anemia

Anemia to przede wszystkim niedobór żelaza, ale również witaminy B12. Dotyczy ona szczególnie kobiet, których zapotrzebowanie na wymienione wcześniej składniki jest znacznie wyższe niż u mężczyzn. Choroba ta powoduje ciągłe osłabienie i brak koncentracji. Może prowadzić do częstej utraty przytomności.

Odwodnienie

Diety obiecujące szybkie efekty dają złudne wrażenie swojej skuteczności – już w pierwszych dniach widoczny jest spadek wagi. Trzeba być świadomym, że jest to utrata wody, a nie tłuszczu. A więc koniec końców nie uzyskasz pożądanych rezultatów, a dodatkowo doprowadzisz do odwodnienia organizmu, które objawia się częstymi i silnymi bólami głowy. Wraz z nadmierną utratą wody stracisz zawarte w niej składniki mineralne, co z kolei skutkuje ciągłym osłabieniem. Skrajne odwodnienie jest bezpośrednim zagrożeniem życia.

Zaburzona gospodarka hormonalna

Zaburzona gospodarka hormonalna wiąże się z wieloma przykrymi konsekwencjami. Rozregulowane hormony objawiają się problemami z miesiączką, znacznym pogorszeniem stanu cery, nadmierną kruchością paznokci oraz wypadaniem włosów. Nieprawidłowo funkcjonujące hormony są również zagrożeniem dla pracy tarczycy oraz nadnerczy.

Przedstawione schorzenia to tylko niektóre skutki drastycznej diety. Dlatego racjonalne podejście do kwestii spadku wagi jest bardzo ważne. Tylko zbilansowany jadłospis i zapoznanie się z podstawami zdrowego odżywiania jest w stanie zapewnić bezpiecznie i zdrowe odchudzanie. Należy codziennie dostarczać organizmowi wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach, a kaloryczność powinien dopasować dietetyk, biorąc pod uwagę wiele czynników takich, jak np. tryb życia, płeć czy wiek.

Oferujemy opiekę dietetyczną online, za pomocą programu komputerowego DrDietman. To zdalna opieka dietetyka, która zagwarantuje Ci profesjonalne wsparcie i program zdrowego odżywiania dopasowany do Twoich potrzeb.