Usługi dietetyczne dla osób z cukrzycą

Usługi dietetyczne dla osób z cukrzycą

Nasz portal oferuje usługi dietetyczne dla osób z cukrzycą, w formie online. Docelowym narzędziem jest Program DrDietman. Komunikację z klientem prowadzimy także telefonicznie, mailowo czy też przy wykorzystaniu messengera (nasze adresy mailowe i FanPage’y na Facebooku można znaleźć na końcu tego artykułu). Co istotne kanał komunikacji wybiera klient – w zależności od swoich preferencji.

Proponowana przez nas usługa opiera się na niewielkich, ale konkretnych zmianach w odżywianiu – chcemy bowiem, by klient nie tracił przyjemności ze spożywanych posiłków, a jednocześnie by jego glikemia się poprawiała. Co istotne bazujemy na produktach które klient lubi, lub które łatwo może polubić. Usługa przeprowadzana jest w kliku etapach, które odbywają się co miesiąc.

1. etap – ocena odżywiania i kaloryczność

Na początku współpracy przeprowadzamy krótki wywiad z klientem. Prosimy o podanie takich wskaźników jak: wiek, masa ciała, wzrost, stopień aktywności fizycznej, hemoglobina glikowana, choroby współistniejące. Zmierzając do celu jakim jest wyleczenie cukrzycy, klient, jedyne co musi zrobić to wysłać nam swoje jadłospisy z 7 kolejnych dni (z podaniem dokładnych porcji oraz godzin posiłków). Co istotne może to zrobić wysyłając nam zdjęcia posiłków. Prosimy też o podanie glikemii na czczo (w każdym z dni) oraz poposiłkowej (dla każdego z posiłków). Dobrze by było gdyby klient rejestrował też samopoczucie po każdym z posiłków.

Po otrzymaniu jadłospisów przedstawiamy kompleksową analizę odżywiania klienta (w tym wpływ odżywiania na glikemię – wskazujemy np. dlaczego po danym posiłku glikemia była nieprawidłowa). Następnie wskazujemy dzienną kaloryczność pożywienia – na podstawie analiz przeprowadzonych przez Program DrDietman, i proponujemy dzienny rozkład posiłków – oczywiście potem uzgadniamy to z klientem. Na końcu tego etapu proponujemy zmiany w poszczególnych posiłkach – tak, by miały odpowiednią kaloryczność (proponujemy czego dodać, a czego odjąć – zmiany dotyczą produktów spożywanych przez klienta). Co istotne nie trzeba wprowadzać wszystkich proponowanych przez nas zmian, na początku wystarczy tylko niektóre.

2. etap – doprowadzenie do ustabilizowania spożycia makroskładników diety

Klient wysyła nam swoje jadłospisy z 7 kolejnych dni (z podaniem dokładnych porcji oraz godzin posiłków). Podaje też glikemię na czczo (w każdym z dni) oraz poposiłkową (dla każdego z posiłków). Dobrze by było gdyby klient rejestrował też samopoczucie po każdym z posiłków. Następnie przedstawiamy kompleksową analizę odżywiania klienta (wskazujemy też wpływ odżywiania na glikemię oraz wskazujemy czy glikemia uległa ustabilizowaniu i wreszcie przedstawiamy dlaczego po danym posiłku glikemia była nieprawidłowa).

Proponujemy rozkład makroskładników diety, czyli ile w danym posiłku powinno być białka, ile tłuszczu, a ile węglowodanów. Szczególne znaczenie dla osoby z cukrzycą ma zawartość węglowodanów w diecie, którą to warto konsultować z lekarzem prowadzącym.

Na końcu tego etapu proponujemy zmiany w posiłkach – tak, by miały odpowiednią kaloryczność i odpowiedni rozkład makroskładników (proponujemy czego dodać, a czego odjąć – zmiany dotyczą produktów spożywanych przez klienta, ale także w porozumieniu z klientem wprowadzanie nowych produktów – np. sprzyjających ustabilizowaniu glikemii). Co istotne nie trzeba wprowadzać wszystkich proponowanych przez nas zmian, na początku wystarczy tylko niektóre.

3. etap – doprowadzenie do zrównoważenia odżywiania

Klient wysyła nam swoje jadłospisy z 7 kolejnych dni (z podaniem dokładnych porcji oraz godzin posiłków). Po czym przedstawiamy kompleksową analizę odżywiania klienta (wskazujemy też czy glikemia uległa polepszeniu – jeśli nie przedstawiamy możliwe rozwiązania oraz wskazujemy dlaczego po danym posiłku glikemia była nieprawidłowa).

Proponujemy zmiany w posiłkach – tak, by miały odpowiednią kaloryczność, odpowiednią ilość białka, tłuszczu i węglowodanów, a także odpowiednią ilość witamin, składników mineralnych i związków bioaktywnych (proponujemy czego dodać, a czego odjąć – zmiany dotyczą produktów spożywanych przez klienta, ale także w porozumieniu z klientem wprowadzanie nowych produktów – np. sprzyjających ustabilizowaniu glikemii, oraz produktów bogatych w składniki deficytowe). Co istotne nie trzeba wprowadzać wszystkich proponowanych przez nas zmian, na początku wystarczy tylko niektóre.

Kolejne miesiące – działania podobne jak w etapie 3

Z czasem synergiczne działanie wiedzy uzyskanej od dietetyka, wpływ korzystnych, nowych nawyków i upodobań żywieniowych oraz odpowiednio uregulowanego poczucia apetytu, głodu i sytości sprawią, że osoba z cukrzycą może zawsze jeść to, na co ma ochotę i tyle, ile chce. I właśnie dzięki takiemu odżywianiu potrafi utrzymywać odpowiednią glikemię oraz czerpie z jedzenia możliwie najwięcej zdrowia i przyjemności. Do jej świadomości dociera, że istnieje sposób na prawidłowe odżywianie w cukrzycy bez konieczności zmuszania się do przyjęcia restrykcyjnej diety. Ma to dobroczynny wpływ na jej psychikę. U osoby chorej na cukrzycę nie będzie występowało rozgoryczenie, że w związku ze swoją chorobą coś utracił, bo musiał się tego wyrzec. Wyzbędzie się obaw o przykre konsekwencje swojej choroby i zmniejszy swoją podatność na depresję.

Relacje z przebiegu wykonywania usługi będą zamieszczane na naszym kanale na YouTube (https://www.youtube.com/channel/UCgya9-fqPNKbPIeNKs7w66w). Oczywiście z wykorzystaniem pseudonimów, i po uprzedniej zgodzie klienta.

Cennik usług*:

  1. 50 zł/miesiąc – gdy klient samodzielnie wpisuje swoje jadłospisy do Programu DrDietman
  2. 150 zł/miesiąc – gdy dietetyk wpisuje jadłospisy klienta do Programu DrDietman

Kontakt do nas:

➡ dietetyk Piotr Rutkowski:

e-mail: piotr.rutkowski@jedzdobrze.pl

FanPage: https://www.facebook.com/dietetykpiotr/

➡ dietetyk Aleksandra Luba-Stępińska:

e-mail: aleksandra.luba@jedzdobrze.pl

FanPage: https://www.facebook.com/Aleksandra-Luba-St%C4%99pi%C5%84ska-Dietetyk-106079058424768

*na naszym głównym FanPage’u ➡ https://www.facebook.com/zm.jedzdobrze/ będą ogłaszane konkursy, w których będzie można uzyskać atrakcyjne rabaty 😎

❗ Zobacz nasze inne wpisy: