Szkodliwe diety odchudzające

Restrykcyjna dieta-przykra choroba

Dieta Cambridge

Składa się ona z sześciu etapów o zróżnicowanej kaloryczności, od 415 do 1500 kcal. Jednakże autorzy tej diety zastrzegają, że można zacząć od dowolnego pułapu. Opiera się ona na gotowych produktach, m.in. owsiankach, batonach, zupach czy koktajlach. W każdym kolejnym etapie spożywamy coraz mniej produktów stworzonych na potrzeby tej diety i coraz więcej posiłków konwencjonalnych. 

Z założenia, w pierwszym etapie diety, ma ona wprowadzić organizm w stan ketozy, co pozwoli zredukować apetyt i przygotować nas na dalsze etapy odchudzania. Jednak wprowadzenie i utrzymanie organizmu w stanie ketozy nie jest wcale takie łatwe. 

Nie wykluczamy, że szybkie efekty w postaci utraty masy ciała mogą zachęcić do podjęcia i kontynuowania tej diety. Jednak tak bardzo restrykcyjne podejście do odżywiania nie zapewnia organizmowi odpowiedniej dawki energii, witamin oraz składników mineralnych. W konsekwencji czego doprowadza do znacznego pogorszenia stanu zdrowia i samopoczucia. 

Co więcej na skutek tak bardzo dużej restrykcji kalorycznej metabolizm ulega spowolnieniu, co wraz z wydłużaniem się czasu diety skutkuje przestojem masy ciała i frustracją. Sam powrót do właściwego modelu odżywiania po takich restrykcjach może przynieść wiele trudności, w tym doprowadzić niechybnie do efektu jo-jo. Natomiast sam fakt konieczności jedzenia sproszkowanej żywności nie brzmi wcale zachęcająco. 

Więcej o restrykcyjnych dietach: