Kapusta kiszona – wartość odżywcza, właściwości zdrowotne
Wstęp
Kapusta biała wywodzi się z rodziny kapustowatych. Pochodzi od kapusty dzikiej, występującej przede wszystkim w rejonie Morza Śródziemnego oraz w europejskiej części Oceanu Atlantyckiego. Polska znajduje się w czołówce europejskiej pod względem wielkości produkcji kapusty kiszonej.
Otrzymuje się ją dzięki procesowi fermentacji przez organizmy naturalnie bytujące w liściach kapusty. Są to w głównej mierze bakterie kwasu mlekowego. Podczas tego procesu, mikroorganizmy przekształcają cukry proste w kwasy organiczne, etanol, dwutlenek węgla oraz mannitol.
Wartość odżywcza
Produkt jest niskokaloryczny, 100 g dostarcza około 20 kcal, a także 2,5 g węglowodanów, 0,5 g białka oraz około 1 g soli. Niemal nie zawiera tłuszczu. Jest bogatym źródłem witaminy K, C oraz kwasu foliowego. Zawiera też wiele innych witamin i składników mineralnych.
Właściwości zdrowotne
Obecna w kapuście witamina K wpływa korzystnie na układ krwiotwórczy. Jest także niezbędna do prawidłowego formowania kości. Natomiast znajdujące się w niej naturalne przeciwutleniacze (witaminy A, C, E), karotenoidy oraz polifenole wykazują właściwości antynowotworowe. Z kolei gefarnat, który to jest składnikiem wielu leków przeciwwrzodowych, stymuluje ściany żołądka i zwiększa produkcję śluzu. Jest zatem efektywny w walce ze zgagą. Obecne w kapuście bakterie mlekowe z rodzaju Lactobacillus usprawniają trawienie, i działają profilaktycznie na układ odpornościowy.
Kapusta kiszona ma niski indeks glikemiczny, do tego zawiera mniej niż 5 g węglowodanów w 100 g, więc może być swobodnie spożywana przez osoby z cukrzycą.
Na koniec warto wspomnieć, że w przypadku nadmiernego spożycia kapusty kiszonej, mogą wystąpić przykre dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak: wzdęcia, uporczywe gazy, odbijanie czy zgaga.
❗ Zobacz nasze najnowsze wpisy: