Czy naprawdę nie możesz jeść po godzinie 18?
Od wielu lat utarte jest przekonanie, że jedzenie po godzinie 18 jest niezdrowe. Sprzyja tyciu i kłóci się z zasadami zdrowego żywienia. Dlatego szczególnie zainteresowane stosowaniem tej zasady, są osoby rozpoczynające proces odchudzania. Warto sobie jednak uświadomić, że pogląd ten jest mitem i wprowadza w błąd. Przeciętnie organizm potrzebuje około 2 godzin na strawienie typowego posiłku. Jeżeli Twój dobowy rytm jest dostosowany tak, że danego dnia idziesz spać np. o 23.00, to kolację spokojnie możesz spożyć około 21.00. Analogicznie, jeśli Twój system pracy, wymaga od Ciebie pewnego dopasowania i chodzisz spać o 20.00, to wtedy faktycznie pora Twojej kolacji przypada około godziny 18.
Warto uwzględnić, aby posiłek wieczorny był lekkostrawny, niezbyt kaloryczny, oraz w miarę możliwości, w równych odstępach czasu, w stosunku do pozostałych posiłków w ciągu dnia. Wieczorem, nasz metabolizm pracuje wolniej, zazwyczaj spędzamy czas bez zażywania różnego rodzaju aktywności, jak ma to miejsce w ciągu dnia. W związku z tym może występować tendencja do gromadzenia nadmiaru kalorii w postaci tkanki tłuszczowej. Dlatego, wieczorne podjadanie solonych orzeszków czy chipsów, po uprzednio spożytej kolacji – może okazać się niekorzystne w dłuższej perspektywie czasu. Ostatni posiłek w ciągu dnia ma również wpływ na poziom glukozy we krwi podczas snu i glikemię poranną. Ma zatem szczególne znaczenie dla osób z cukrzycą.
Jeśli dbasz o sprawdzanie tego, co, ile i czy regularnie jesz, to nie ma powodów do stresu, że przytyjesz (chyba, że istnieją inne czynniki).
Wskazania Kalografu, w Programie DrDietman, pomogą Ci zrozumieć dlaczego ostatni posiłek w ciągu dnia warto spożyć na max 2 godziny przed snem. A także dlaczego nie powinien to być posiłek ciężkostrawny czy zawierający zbyt dużo węglowodanów prostych.
❗ Tu przeczytasz o kalografie 👉 https://www.drdietman.pl/kalograf-w-programie-drdietman-czym-jest-i-do-czego-sluzy/