Czy naprawdę nie możesz jeść po godzinie 18?

Czy naprawdę nie możesz jeść po godzinie 18?

Od wielu lat utarte jest przekonanie, że jedzenie po godzinie 18 jest niezdrowe. Sprzyja tyciu i kłóci się z zasadami zdrowego żywienia. Dlatego szczególnie zainteresowane stosowaniem tej zasady, są osoby rozpoczynające proces odchudzania. Warto sobie jednak uświadomić, że pogląd ten jest mitem i wprowadza w błąd. Przeciętnie organizm potrzebuje około 2 godzin na strawienie typowego posiłku. Jeżeli Twój dobowy rytm jest dostosowany tak, że danego dnia idziesz spać np. o 23.00, to kolację spokojnie możesz spożyć około 21.00. Analogicznie, jeśli Twój system pracy, wymaga od Ciebie pewnego dopasowania i chodzisz spać o 20.00, to wtedy faktycznie pora Twojej kolacji przypada około godziny 18. 

Warto uwzględnić, aby posiłek wieczorny był lekkostrawny, niezbyt kaloryczny, oraz w miarę możliwości, w równych odstępach czasu, w stosunku do pozostałych posiłków w ciągu dnia. Wieczorem, nasz metabolizm pracuje wolniej, zazwyczaj spędzamy czas bez zażywania różnego rodzaju aktywności, jak ma to miejsce w ciągu dnia. W związku z tym może występować tendencja do gromadzenia nadmiaru kalorii w postaci tkanki tłuszczowej. Dlatego, wieczorne podjadanie solonych orzeszków czy chipsów, po uprzednio spożytej kolacji – może okazać się niekorzystne w dłuższej perspektywie czasu. Ostatni posiłek w ciągu dnia ma również wpływ na poziom glukozy we krwi podczas snu i glikemię poranną. Ma zatem szczególne znaczenie dla osób z cukrzycą.

Jeśli dbasz o sprawdzanie tego, co, ile i czy regularnie jesz, to nie ma powodów do stresu, że przytyjesz (chyba, że istnieją inne czynniki).

Wskazania Kalografu, w Programie DrDietman, pomogą Ci zrozumieć dlaczego ostatni posiłek w ciągu dnia warto spożyć na max 2 godziny przed snem. A także dlaczego nie powinien to być posiłek ciężkostrawny czy zawierający zbyt dużo węglowodanów prostych. 

❗ Tu przeczytasz o kalografie 👉 https://www.drdietman.pl/kalograf-w-programie-drdietman-czym-jest-i-do-czego-sluzy/