Arbuz – wartość odżywcza, właściwości zdrowotne, zastosowanie
Arbuz należy do rodziny dyniowatych. Pochodzi z terenów Afryki Południowej. Potentatem w jego produkcji są Chiny, natomiast w krajach UE: Hiszpania, Portugalia, Włochy i Grecja.
Wartość odżywcza i właściwości zdrowotne
100g arbuza dostarcza średnio 30 kcal, około 7,5 g węglowodanów, w tym około 6 g cukrów, mniej niż 1g białka, oraz śladowe ilości tłuszczu, i 0,4 g błonnika. Angielska nazwa to watermelon, owoc ten składa się bowiem w ponad 90% z wody.
Arbuz zawiera likopen – naturalny czerwony barwnik roślinny. Wykazuje on silne właściwości antyoksydacyjne, zmniejszając przy tym ryzyko powstawania nowotworów. Działanie przeciwutleniające likopenu potęguje beta-karoten, który wpływa także pozytywnie na nasz wzrok.
W arbuzie występuje też cytrulina, związek należący do grupy aminokwasów endogennych. Substancja ta doceniana jest przede wszystkim przez sportowców. Ma ona udowodnione naukowo działanie antykataboliczne, co oznacza zwiększoną ochronę tkanki mięśniowej przed niszczeniem czy rozpadem. Do tego wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, prowadzi zatem do obniżenia ciśnienia krwi. Co jest szczególnie ważne dla osób z nadciśnieniem tętniczym.
Dzięki obecności witaminy C spożywanie arbuza wpływa pozytywnie na układ odpornościowy. Z kolei witamina B6 korzystnie oddziaływuje na układ nerwowy. Potas zaś wpływa na utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej organizmu.
Arbuz – dla kogo?
Spożywanie arbuza zaleca się osobom gorączkującym i odwodnionym ponieważ zarówno sok, jak i miąższ arbuza doskonale nawadniają organizm. Co ciekawe, arbuz zmniejsza też intensywność przykrych dolegliwości, które występują dzień po spożyciu nadmiernych ilości alkoholu.
Omawiany owoc ma wysoki indeks glikemiczny, dlatego nie powinien być spożywany przez osoby z cukrzycą.
Zastosowanie
Arbuz najlepiej smakuje bezpośrednio. Może być także wykorzystany do sporządzenia sałatek czy zup owocowych. Można też z arbuza wycisnąć sok i zastosować jako napój orzeźwiający.
Co istotne im bardziej miąższ arbuza nabiera czerwieni, tym więcej jest w nim składników bioaktywnych, w tym likopenu.
❗ Zobacz opinie naszych ekspertów o produktach spożywczych